18. února 2025

Přednáška o bylinách a onkologických onemocněních byla nabytá zajímavými informacemi


V našem cyklu Byliny v muzeu se stal už pravidelným hostem pan Petr Hába z Vizovic. Po přednáškách věnovaným imunitě, ADHD a světlu otevřel závažné téma onkologických onemocnění.
O tom, že se této otázce věnuje dlouhodobě, svědčí i jeho nová kniha Fytoterapie v rámci onkologických onemocnění, možnosti a limity

V úvodu do problematiky nám pan Hába přiblížil nejčastější rizikové faktory, které mají vliv na vznik a rozvoj nádorových onemocnění. Patří mezi ně například strava bohatá na cukry a tuky, nedostatek pohybu, pobyt ve vnitřních prostorách mimo sluneční záření, spaní při umělém světle, zánětlivé procesy v těle, užívání antibiotik, stres, melancholie, smutek apod. Velké zastoupení těchto onemocnění především v řadě vyspělých zemí může ukazovat na to, že příčiny je třeba hledat v životním stylu, stravě a případně i znečištěném životním prostředí.
Pan Hába nám představil také řadu vědeckých studií, které zkoumají vliv léčivých rostlin a hub při léčbě nádorových onemocnění, jejich spolupůsobení se standardní medicínskou terapií i vliv na potlačování nežádoucích příznaků této léčby. Význam řady přírodních rostlinných léčiv je zvláště v prevenci a ovlivnění přednádorových stádií. Léčivé rostliny mohou při léčbě onkologických onemocnění velmi pomoci, jejich působení má však své limity a nezřídka je velmi individuální.
Pan Hába vyzdvihnul například výtažky z konopí, představil nám některé rostlinné prostředky tradiční čínské medicíny, léčivé houby i naše domácí byliny.
Pro účastníky přednášky mohlo být překvapující, jak velký pozitivní účinek mohou mít běžně známé léčivky, jako jsou kopřiva a pampeliška. Kopřiva má jak protinádorový účinek, tak podpoří tělo při problémech s krvetvorbou. Velmi dobře působí i při chemoterapii.
Pro účinek bylin je také důležitý způsob jejich zpracování a podávání. Například u zmiňované pampelišky byl prokázán nejlepší protinádorový účinek při podávání bez tepelného zpracování, kdy se usušené listy a kořeny pomelou a užívají ve formě prášku. 
Přednáška byla nabytá zajímavými informacemi i souvislostmi a prostor zbyl také pro dotazy účastníků. Doufáme, že se s panem Hábou setkáme opět někdy v budoucnu u zajímavých a potřebných témat.

Foto: Muzeum JVM ve Zlíně

Žádné komentáře:

Okomentovat